OSINT: Nowy wymiar poszukiwań w sieci. Autor na 228 stronach omawia większość aspektów związanych z szeroko pojętym białym wywiadem (OSINT). Książka podzielona została na cztery części.
W pierwszej omawiane są techniki OSINT związane z wyszukiwaniem informacji w Internecie do których możemy zaliczyć m.in. wyszukiwanie obrazem, pasywny rekonesans, analiza map i geolokalizacji, wyszukiwanie profili i osób, wyciąganie informacji o metadanych, a także o dezinformacji.
W drugiej części autor omawia i prezentuje popularne narzędzia związane z rekonesansem takie jak GHunt, operatory Google Dorks, a także rozszerzenia i narzędzia AI przyspieszające pracę analityka.
W trzeciej części przekazuje swoje tricki, które wykorzystuje w swojej codziennej pracy, a w czwartej podejmuje temat rekonesansu w biznesie wraz z podstawą obrony przed atakami socjotechnicznymi.
Pobierz darmowy fragment oraz spis treści. Uwaga, papierowa wersja ksiażki będzie wysyłana od 18 listopada 2024. Pakiety wysyłamy w jednej przesyłce.
Autor analizuje zagadnienia i techniki OSINT krok po kroku omawiając zalety i wady różnych rozwiązań oraz na co należy zwrócić uwagę (działania OPSEC, PERSEC, zabezpieczanie dowodów, mapy myśli) realizując analizę otwartoźródłową.
Dużą zaletą publikacji są praktyczne wskazówki dotyczące działań w Internecie, w tym minimalizowania ryzyka związanego z przypadkowym udostępnieniem naszych danych lub danych firmowych.
Ebook bazuje na serii "Czwartki z OSINTem" opublikowanej w serwisie sekurak.pl
Spis treści
Autor
Krzysztof Wosiński. Certyfikowany tester bezpieczeństwa systemów IT (Certified Ethical Hacker) specjalizujący się w systemach militarnych oraz wywiadzie otwartoźródłowym (Open-Source Intelligence – OSINT, zwanym także „białym wywiadem”). Od kilkunastu lat zajmuje się zagadnieniami jakości oraz bezpieczeństwa sprzętu i oprogramowania o przeznaczeniu wojskowym, produkowanych dla polskich i amerykańskich odbiorców. Obecnie koncentruje się na cyberbezpieczeństwie systemów tworzonych dla Sił Zbrojnych RP. Autor popularnych serii OSINT HINTS oraz Czwartki z OSINT-em w portalu sekurak.pl. Współautor I tomu książki Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT: rozdział Bezpieczeństwo danych w spoczynku – szyfrowanie i usuwanie danych. W Securitum od 2020 roku prowadzi szkolenia z OSINT-u, bezpieczeństwa działań w sieci oraz z przeciwdziałania dezinformacji. Jest również wykładowcą Akademii Sekuraka, gdzie przybliża uczestnikom tematy związane z OSINT-em i bezpieczeństwem pracy w Internecie. W 2023 roku obronił doktorat z zakresu OSINT-u, który zwieńczyło wydanie książki Bezpieczeństwo osób i systemów IT z wykorzystaniem białego wywiadu. OSINT (Warszawa 2024). Po godzinach zgłębia zagadnienia związane z socjotechniką i białym wywiadem, a także tworzy narzędzia usprawniające rozpoznanie otwartoźródłowe.