Era cyberszpiegów
„Każdy, kto odpowiada za cyberbezpieczeństwo firmy, musi teraz myśleć jak oficer kontrwywiadu”. (Lucas E., The Spycraft Revolution, “Foreign Policy Magazine”)
„Działania wywiadowcze od początków cywilizacji odgrywały istotną rolę w strategii militarnej i politycznej wszystkich form organizacji społecznych. Brytyjska służba kontrwywiadowcza MI5 definiuje szpiegostwo jako działalność skupiającą się na pozyskiwaniu informacji, które nie są publicznie dostępne, za pośrednictwem agentów lub przy użyciu technologii – i temu drugiemu sposobowi poświęcone jest niniejsze opracowanie.” (ze Wstępu)
AUTOR
Maciej Góra - na co dzień menedżer w Securitum, gdzie zajmuje się współpracą biznesową i instytucjonalną. Studiował bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowo cyberbezpieczeństwo na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Karola w Pradze. Był związany z Instytutem Kościuszki, w którym odpowiadał za agendę konferencji CYBERSEC oraz koordynację raportów dotyczących geopolityki, cyberbezpieczeństwa i dezinformacji. Zajmuje się badaniem wpływu technologii na politykę i bezpieczeństwo międzynarodowe. Laureat listy Santander-CIDOB Barcelona Centre for International Affairs 35 under 35 Future Leaders roku 2022. Prywatnie miłośnik gotowania, filmów studia A24, starego rocka. Lubi kręcić się po odludziach.